2024: ЦСКА изпраща турбулентна година
Началото на април ги завари на второ място в класирането, но вместо да се борят за титлата с Лудогорец, "червените" претърпяха поредица от провали. Поредните им разочароващи представяния доведоха до уволнение на Нестор Ел Маестро и завръщането на Стамен Белчев начело на тима. А голямата новина бе оттеглянето на Гриша Ганчев и сина му Данаил, което стана с кратко съобщение в официалния сайт.
Този отчаян ход обаче не донесе очаквания резултат и вместо да приключат сезона със сребърните медали, „армейците“ се озоваха на позиция да се борят за евроучастието си на бараж.
Там пък техен съперник се оказа ЦСКА 1948 и за шок на всички фенове, „армейците“ допуснаха загуба с 0:2 – трагедия, която беше белязана и от нахлуването на агитката на стадиона – инцидент, който остави ЦСКА без фенове за няколко мача в началото на новия сезон.
След грандиозния провал, ръководството на клуба обеща коренни промени и започване на чисто, разбира се, с поредна треньорска рокада. На „Панчарево“ акостира Томислав Стипич – треньор с визитка от работата си в Германия, от когото се очакваше революция във воденето на отбора, вдигнане на дисциплината и запалване на мотора на промяната.
И макар разултатите в контролните срещи през лятото да бяха обнадеждаващи, всичко беше сринато до земята с началото на официалния сезон. ЦСКА на Стипич изглеждаше безнадеждно и след само пет мача той беше уволнен, оставяйки отбора в зоната на изпадащите.
ЦСКА отново се озова в ситуация да търси спешно нов треньор при вече започнал сезон. Решението беше едно и „армейците“ направиха всичко възможно да го осигурят – Александър Томаш. Треньорът напусна Спартак Варна, където записваше отлични резултати, за да се върне при „армейците“, където защитаваше цветовете им като футболист. Заедно с назначаването му, ЦСКА изсипа огромни суми за няколко нови футболисти, за да спре потъването и да зарадва новия си треньор с придобивки.
При „армейците“ пристигнаха Илиан Илиев-младши, Мика Пинто, Джеймс Ето‘о, Зюмюр Бютучи, Лиъм Купър и Аарън Исека. Томаш беше приет от феновете радушно и макар в началото на работата му ЦСКА да продължаваше да изглежда далеч от познатото си ниво, промяната се забелязваше. От средата на септември насам ЦСКА показва забележителен прогрес, спечелвайки повече точки от Левски и нареждайки се непосредствено след трите водещи отбора в класирането.
Освен на треньорския пост, рокади имаше и по високите етажи на ръководството на ЦСКА. Радослав Златков зае поста на изпълнителен директор, който допреди края на септември беше заеман от Филип Филипов. Последният получи нов пост на спортен директор, докато Стоян Орманджиев стана административен директор.
Един от ключовите фактори за възхода на ЦСКА в края на годината е формата на един от многото нови футболисти, дошли през лятото - Годуин Коялипу. Нападателят се утвърди като голова машина с впечатляващите 14 гола в 16 мача, което го прави най-вероятния голмайстор на Първа лига.
Новата „Българска Армия“ беше една от малкото теми, които носеха оптимизъм у феновете през цялата 2024 година. Прогресът около строежа на новия модерен дом на ЦСКА е очевиден, като в Борисовата градина дори вече са издигнати първите колони на стадиона, който се очаква да бъде финализиран през пролетта на 2026 година. Определено привържениците нямат търпение отборът им да се завърне на своя терен и да има един нов облик с едно от най-модерните съоражения в България.
И така, въпреки тежкото наследство, оставено от неуспешното начало на сезона, ЦСКА изглежда готов да се бори през пролетта за своя план „максимум“ - бараж за Лигата на конференциите, както и за място в Лига Европа през Купата на България. Десет поредни мача без загуба са категорично доказателство, че "червените" възвръщат позициите си на сериозен фактор в българския футбол и при качествена подготовка и трансферна политика, можем да очакваме „армейците“ да имат ново лице през пролетта.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/sport/2024-tsska-izprashta-turbulent/
Коментари (0)
Добави коментар